2015 Student Awards

2015 STUDENT AWARDS

YCN (YOUNG CREATIVES NETWORK) (Student Awards for North America)

Whole Foods Brief:

  • Shyronn Smardon (Grad 16)
  • Lenka Prochazka (Grad 16)

THE JIM RIMMER COMMUNITY SCHOLARSHIP FOR DESIGN (Provincial)

  • Benjamin Stone (Grad 16)

APPLIED ARTS MAGAZINE STUDENT AWARDS (International)

  • Aimée Grimes (Grad 15)
  • Taylor Lee (Grad 15) x 2 awards
  • Tierney Milne (Grad 15)
  • Cathy Mithmeuangneua (Grad 15)
  • Tony Yu (Grad 15)
  • David Fenton (Grad 16)
  • Shyronn Smardon (Grad 16)

IDEA PORTFOLIO PRIZES, GRAD 15

IDEA's graduating class compete for portfolio awards; winners are determined by industry feedback to final portfolios. This year's winners are:

CAPIC RODEO 7 ILLUSTRATION/PHOTOGRAPHY AWARDS (National)

First, second, and third places in this national contest went to IDEA students:

  • Jeremy Michael (Grad 15) - first place for illustration
  • Jessica Ngo (Grad 15) - second place for illustration
  • Tierney Milne (Grad 15) - third place for illustration

Runners up Illustration category:

  • Berny Siu Chow (Grad 15)
  • Cristian Fowlie (Grad 15)
  • Vivian Li (Grad 14)
  • Tierney Milne (Grad 15)

3x3 ILLUSTRATION AWARDS (International)

Award of Merit:

  • Christian Fowlie (Grad 15)

Honourable Mention:

  • Christian Fowlie (Grad 15) - 3 awards

DESIGN EDGE AWARDS (REDGEES) (National contest, winners by region)

Best in Student Work category (BC/Yukon region):

  • Garret Schauteet (Grad 15)

Finalists, Student Work category (BC/Yukon region):

  • Garret Schauteet (Grad 15) – two entries
  • Tierney Milne (Grad 15) – three entries
  • Taylor Lee (Grad 15)
  • Vivian Li (Grad 14)
  • Kate Marlowe (Grad 14)
  • David Fenton (Grad 14)
  • Shyronn Smardon (Grad 14)

GDC (GRAPHIC DESIGNERS OF CANADA) SCHOLARSHIPS (National)

Winner $500 Applied Arts Magazine Scholarship for Emerging Talent:

  • David Fenton (Grad 16)

Honourable Mentions:

  • Abbey Johnson (Grad 16)
  • Benjamin Stone (Grad 16)
  • Kate Marlowe (Grad 16)

GDC/BC SALAZAR AWARDS (Regional)

Winner Interactive Design:

  • Lilian Leung (Grad 15)

Winner Print:

  • Tony Yu (Grad 14)

Finalists:

  • David Fenton (Grad 16)
  • Wes Browne (Grad 15) x 2

Honourable Mentions:

  • Garret Schauteet (Grad 15)
  • Vivian Li (Grad 16)

See the awards video here.

RGD AWARDS (National)

MET Award of Excellence for Western Canada:

  • Tierney Milne (Grad 15)

Honourable Mentions:

  • Wes Browne (Grad 15)
  • Garret Schauteet (Grad 15)

BrandFX Award of Excellence for Western Canada:

  • Wes Browne (Grad 15)

Honourable Mentions:

  • Max Fuenzalida (Grad 15)
  • Tierney Milne (Grad 15)
  • Jocelyn Wong (Grad 15)

Entro Award for Placemaking Design:

  • Jocelyn Wong (Grad 15)

Honourable Mention:

  • Michelle Lim (Grad 15)

q30 design inc. Award for Brand Design, Honourable Mention:

  • Aimée Grimes (Grad 15)

2016 Student Awards

Maria Centola's Summer 2016 Project for the City of Coquitlam's 125th Anniversary

Maria Centola's Summer 2016 Project for the City of Coquitlam's 125th Anniversary