We take great pride in the achievements of our students and graduates, who have won Applied Arts Magazine awards, GDC/BC Salazar awards and GDC National Scholarship awards – to mention just a few – for many years running. This tradition of outstanding achievement, grounded in creative ability, intensive training and an industry-ready skill set, makes our graduates highly sought after.

2015 STUDENT AWARDS

YCN (YOUNG CREATIVES NETWORK) (Student Awards for North America)

Whole Foods Brief:

  • Shyronn Smardon (Grad 16)
  • Lenka Prochazka (Grad 16)

THE JIM RIMMER COMMUNITY SCHOLARSHIP FOR DESIGN (Provincial)

  • Benjamin Stone (Grad 16)

APPLIED ARTS MAGAZINE STUDENT AWARDS (International)

  • Aimée Grimes (Grad 15)
  • Taylor Lee (Grad 15) x 2 awards
  • Tierney Milne (Grad 15)
  • Cathy Mithmeuangneua (Grad 15)
  • Tony Yu (Grad 15)
  • David Fenton (Grad 16)
  • Shyronn Smardon (Grad 16)

IDEA PORTFOLIO PRIZES, GRAD 15

IDEA's graduating class compete for portfolio awards; winners are determined by industry feedback to final portfolios. This year's winners are:

CAPIC RODEO 7 ILLUSTRATION/PHOTOGRAPHY AWARDS (National)

First, second, and third places in this national contest went to IDEA students:

  • Jeremy Michael (Grad 15) - first place for illustration
  • Jessica Ngo (Grad 15) - second place for illustration
  • Tierney Milne (Grad 15) - third place for illustration

Runners up Illustration category:

  • Berny Siu Chow (Grad 15)
  • Cristian Fowlie (Grad 15)
  • Vivian Li (Grad 14)
  • Tierney Milne (Grad 15)

3x3 ILLUSTRATION AWARDS (International)

Award of Merit:

  • Christian Fowlie (Grad 15)

Honourable Mention:

  • Christian Fowlie (Grad 15) - 3 awards

DESIGN EDGE AWARDS (REDGEES) (National contest, winners by region)

Best in Student Work category (BC/Yukon region):

  • Garret Schauteet (Grad 15)

Finalists, Student Work category (BC/Yukon region):

  • Garret Schauteet (Grad 15) – two entries
  • Tierney Milne (Grad 15) – three entries
  • Taylor Lee (Grad 15)
  • Vivian Li (Grad 14)
  • Kate Marlowe (Grad 14)
  • David Fenton (Grad 14)
  • Shyronn Smardon (Grad 14)

GDC (GRAPHIC DESIGNERS OF CANADA) SCHOLARSHIPS (National)

Winner $500 Applied Arts Magazine Scholarship for Emerging Talent:

  • David Fenton (Grad 16)

Honourable Mentions:

  • Abbey Johnson (Grad 16)
  • Benjamin Stone (Grad 16)
  • Kate Marlowe (Grad 16)

GDC/BC SALAZAR AWARDS (Regional)

Winner Interactive Design:

  • Lilian Leung (Grad 15)

Winner Print:

  • Tony Yu (Grad 14)

Finalists:

  • David Fenton (Grad 16)
  • Wes Browne (Grad 15) x 2

Honourable Mentions:

  • Garret Schauteet (Grad 15)
  • Vivian Li (Grad 16)

See the awards video here.

RGD AWARDS (National)

MET Award of Excellence for Western Canada:

  • Tierney Milne (Grad 15)

Honourable Mentions:

  • Wes Browne (Grad 15)
  • Garret Schauteet (Grad 15)

BrandFX Award of Excellence for Western Canada:

  • Wes Browne (Grad 15)

Honourable Mentions:

  • Max Fuenzalida (Grad 15)
  • Tierney Milne (Grad 15)
  • Jocelyn Wong (Grad 15)

Entro Award for Placemaking Design:

  • Jocelyn Wong (Grad 15)

Honourable Mention:

  • Michelle Lim (Grad 15)

q30 design inc. Award for Brand Design, Honourable Mention:

  • Aimée Grimes (Grad 15)